Podkategórie

Pevné disky, SSD & externé boxy (5)

Vyhľadávaný text: 870 evo (5 Produkt)

Spolu: 5
Zoradenie

Výsledky vyhľadávania: 5

Obľúbené produkty

Pevný disk ako prvotné pamäťové médium

Neoddeliteľným doplnkom počítača je dobrý pevný disk. Voľba vhodného pevného disku je veľmi dôležitá, pretože ten uchováva všetky naše dôležité údaje. Ideálny pevný disk je rýchly, tichý a má veľkú kapacitu. Samozrejme takáto dokonalosť je nielen zriedkavá, ale aj drahá, ale trh ponúka množstvo úžasných alternatív.

Prenosný alebo rýchly - externý alebo vnútorný HDD
Pevné disky rozdeľujeme do niekoľkých jednotlivých kategórií. V prvom rade je možné si vybrať externý alebo interný. Je síce pravda, že externý pevný disk má mnohé výhody v porovnaní s vnútorným (napr.: je ľahko prenosný), najväčšou výhodou je rýchlosť, ktorou disponujú vnútorné pevné disky.

Rozmery pevných diskov
Ďalším kritériom, podľa ktorého možno pamäťové médiá rozdeliť, je rozmer. Čo sa týka vonkajších rozmerov, najrozšírenejšie sú pevné disky s rozmerom 3,5”, respektíve 2,5”. Okrem toho sa vyskytuje aj viacero rozmerov, napríklad v prípade zabudovaných zariadení sú obľúbené pevné disky s rozmerom 1,8”, ale je pravdou, že vyššie uvedené sú najrozšírenejšie na trhu. Zatiaľ čo väčšie s rozmerom 3,5” boli vyvinuté k stolovým počítačom, verzie s rozmerom 2,5” sú obľúbenou súčasťou laptopov.

Výkon pevného disku
Nie je zanedbateľným kritériom ani spôsob pripojenia pevného disku. V tomto smere sú najobľúbenejšie rozhrania FireWire, SATA, respektíve USB. Dôležité je vedieť, ktorým rozhraním je dané zariadenie vybavené, pretože použitie vhodného rozhrania umožňuje rýchlejší prenos dát. V rámci jednej alebo druhej skupiny sa môžeme stretnúť aj s viacerými typmi (napr.: USB 2.0, USB 3.0, alebo SATA 2, SATA 3), ktoré umožňujú rôzne rýchlosti.

Kapacita úložného priestoru pevného disku
Medzi najdôležitejšie vlastnosti pevného disku patrí kapacita, teda údaj, ktorý udáva veľkosť všetkých dát, ktoré je možné na pevnom disku uložiť. Preto platí, že čím väčšia kapacia počítača, tým viac priestoru na uloženie údajov, preto počítač je schopný dosiahnuť lepšiu výkonnosť. Tieto údaje sa pohybujú v rozmedzí 500 GB až 6 TB.

Rýchlosť čítania a zápisu na pevný disk
Rýchlosť činnosti počítača , rýchlosť výkonu funkcií vo veľkom ovplyvňuje počet otáčok pevného disku za minútu. Tento údaj bude v rozmedzí 5400 až 7200 rpm. Väčší počet otáčok spôsobuje rýchlejšie fungovanie, avšak k tomu je potrebné rýchle rozhranie, pričom pomalšie zariadenie má aj menšiu spotrebu.

SSD vs HDD
Dôležitou vlastnosťou môže byť okrem rýchlosti a kapacity aj bezhlučnosť. Túto vlastnosť majú najmä pevné disky SSD . V porovnaní s tradičnými diskmi HDD, funguje pevný disk SSD bez mechanických častí, preto zabezpečuje takmer bezhlučnú činnosť. Okrem toho takýto disk dosahuje výrazne väčšiu rýchlosť fungovania. Ich nevýhodouv porovnaní s HDD je, že majú menšiu kapacitu a sú oveľa drahšie.

Medzi uvedenými dvoma typmi by mohol byť alternatívnym riešením hybridný disk HDD, ktorého rýchlosť by sa priblížila rýchlosti pevných diskov SSD, a cena by zostávala v blízkosti cien tradičných pevných diskov.

Obchodný dom Extreme Digital ponúka široký sortiment, aby sme si mohli vybrať zariadenie, ktoré najviac vyhovuje našim požiadavkám. HDD, SSD, box na pevný disk, pevné disky rôznych typov a vlastností čakajú len na Vás!

V tejto kategórií sú dostupné nasledovné značky: Samsung.